Jdi na obsah Jdi na menu
 

Obrazek


ObrazekPůvodní jméno je Eithne Ní Bhraonáin. Narodila se 17. května 1961, v Dore Bartley, v malé vesničce v regionu Gaoth Dobhair na severovýchodě Irska. Je čtvrtá nejmladší z devíti dětí. Její otec Leo vlastní místní lokál - Leo's Tavern v Mín na Leice. Její matka Baba učila hudbu v místní škole. Všechny z dětí byli povzbuzovány dát sa na hudební dráhu. Enya následovala matčinu cestu a brala lekce z hry na piano.
V roce 1968 její strýcové Pádraig a Noel Ó Dúgáin a starší bratři Ciarán a Pól dali dohromady formaci "An Clann As Dobhar" a hráli tradičně irskou hudbu na různých festivalech. V roce 1973 si změnili jméno na Clannad a přijali Máire, Enyinu sestru. Potom, skupina slavila mezinárodní úspěch při hraní jak vlastní, tak tradiční hudby.

Enya vstoupila do Clannadu v roce 1980, hned jak dokončila školu. Hrála na klávesy a zpívala doprovodné vokály. Poprvé se objevila v roce 1980 na albu Crann Ull, ale nebyla v kreditech. Poprvé byla v kreditech (pod jejím skutečným jménem) v roce 1982 na albu Fuaim.
V roce 1982, když Clannad opustil jejich manager a producent Nicky Ryan, Enya také opustila skupinu a přestěhovala se do Dublinu, aby začala sólovou kariéru. Jejím managerem zůstal Nicky Ryan, ktreý doteď dělal managera Clannadu.

První práci dostala v roce 1985, když jí jeden filmový producent požádal napsat hudbu k filmu The Frog Prince, poté, co si vyslechnul její demo nahrávky. Její hudba ale byla předělána a nahrána jinými. Ve filmových titulcích byla poprvé zapsána jako Enya Ní Bhraonáin.

V roce 1986, britská televize BBC začala dělat na seriálu dokumentárních filmů o historii a kultuře Keltů. Enya byla požádána k tomu napsat a nahrát hudbu k jednomu dílu (The March of Celts), když ovšem nahrávku uslyšela produkce seriálu, svěřili jí hudbu k celému seriálu. Seriál se ukázal na televizních obrazovkách o rok později, když se na trh dostalo Enyino první album (nazváno jednoduše Enya) s hudbou z Keltu. Toto album ale zůstalo více-méně nepovšimnuto.
Ale ještě ve stejném roce podepsala Enya kontrakt s ředitelem Warner Music UK, Robem Dickinsem, poté jak si vyslechnul její první album. Rob Dickins byl považován za velmi úspěšného u představování "těžkých" interpretů, i když to někdy trvalo roky.

Skutečný úspěch přišel v roce 1988, když Enya vydala její druhé album, Watermark. Singl "Orinoco Flow" se dostal poměrně vysoko do hitparád a Enya se stala hvězdou.

Další album Shepherd Moons se vcelku očekávaně stává úspěšným také za oceánem v USA se této desky prodalo přes 4 milióny nosičů. V žebříčku prodejů časopisu Billboard zůstala bez přerušení celých 199 týdnů, při vyhlašování výročních Grammy dostala cenu jako Best New Album. I přes zámořský úspěch a celosvětovou popularitu (singl "Carribbean Blue" v Anglii dosáhl na 13. příčku) britská kritika album odsoudila.
Další nahrávkou se stává The Memory Of Trees. První opravdové album po čtyřech letech, obsahuje relativně úspěšné singly Anywhere Is a On My Way Home, slávě starších desek se ovšem nepřibližuje. Nic na tom nemění ani další Grammy, opět za Best New Album.

Následující vydavatelský počin je tak celkem logický - v roce 1997 přichází na řadu Paint The Sky With Stars kompilace "toho nejlepšího, co kdy Enya natočila" plus dvě nové písně, dostala název The Best Of Enya - Paint The Sky With Stars. Upravená edice této desky vychází o rok později jako A Box Of Dreams.

Dalším počinem je album A day without rain. Enya jako vždy sází na romantickou a melancholickou náladu a tím si své fanoušky vždy získá na svou stranu.

Zatím posledním albem je Amarantine, jímž Enya jen upevnila své postavení ,,královny New Age" jak je často nazývána.
Obrazek


VIDEOKLIPY najdete zde :o)